INSPIRACJA

Aleksy: Całe moje dzieciństwo składało się z oglądania nieba wraz z moim tatą. Od zawsze byłem ciekaw Wszechświata. Odkąd pierwszy raz obserwowałem  kosmos, zawsze chciałem mieć możliwość ujrzenia go z bliższa. Sposobem na spełnienie tego marzenia było zbudowanie teleskopu.

 

Poznałem Jakuba na eventcie ‘Adamed SmartUp’  podczas gdy opowiadał o swoim odkryciu dotyczącym pulsarów. Jego wypowiedź była bardzo ciekawa i od razu poczułem pewne połączenie do jego pasji o astronomii. Gdy skończył opowiadać, usiadł obok mnie. W momencie gdy mu podziękowałem za wykład, podaliśmy sobie ręce i w dokładnie tym momencie zauważył, że mamy identyczny zegarek. Do dziś pamiętam jak powiedział: “Będziemy dobrymi kolegami!”. Od tego momentu, wiedziałem, że muszę go znaleźć i zapytać czy mógłbym być jego uczniem. Podczas naszego spotkania, podrzuciłem pomysł zbudowania teleskopu i podzielenia się tym z światem. 

Jakub: Zawsze miałem problem z tym jaki zarekomendować znajomym tani teleskop dla początkujących. Jako astronom obserwowałem na dużym, profesjonalnym sprzęcie i większość teleskopów dostępnych w sklepach było dla mnie zbyt proste jak na ich wysokie ceny.

 

Przez większość teleskopów, wartych nawet kilka tysięcy złotych, widać wyraźnie zaledwie Księżyc i kilka planet w Układzie Słonecznym. Za to wymagają bardzo ostrożnego traktowania, ich elementy są drogie i trudne do wymiany, ustawianie ich wymaga sporego doświadczenia. Marzyłem o tym, żeby istniał na rynku teleskop z wbudowanym aparatem, który w prosty sposób może dać nam wszystkim ten "efekt wow", którego zazwyczaj początkujący szukają w astronomii, bez rozbijania banku i z jak najniższą barierą wejścia. 

Gdy Aleksy przyszedł do mnie z propozycją skonstruowania wspólnie teleskopu, nie wahałem się ani chwili. Szanse zbudowania wymarzonego teleskopu nie zdarzają się w końcu codziennie. Mam wrażenie, że jesteśmy teraz na dobrej drodze, żeby we współpracy z szerokim gronem ekspertów wypracować nowy rodzaj teleskopu - w sam raz na XXI wiek. Teleskopu taniego, dostępnego, zintegrowanego z naszym coraz bardziej online'owym życiem i rozwijającego się wraz z rosnącą wiedzą i umiejętnościami jego użytkowników na całym świecie.